Lekcje biblioteczne dla zorganizowanych grup dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Są to spotkania tematyczne, dotyczące roli biblioteki, książki i czytania w życiu młodego człowieka. Taka forma lekcji bibliotecznych, w przyjaznej i miłej atmosferze, pozytywnie wpływa na rozwój dziecięcej wyobraźni, pozwala odkrywać pasje i kształtować pozytywne nawyki czytelnicze. Fakt, że w kolejnych latach młody czytelnik i czytelniczka wracają do nas jako starsi uczniowie i uczennice, jest dla nas bibliotekarzy dodatkowym motorem do działania i satysfakcją z wykonywanej pracy u podstaw.
Pierwsze z wizyt dzieci kończą się zwiedzaniem pomieszczeń biblioteki oraz możliwością zapisu do niej i/lub wypożyczeniem nowej książki.
Prowadzenie:
Magdalena Głowniak – bibliotekarka i kulturoznawczyni, zafascynowana literaturą japońską, fantastyczną, horrorem oraz komiksem. Absolwentka studiów z zakresu zarządzania kulturą i mediami oraz bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. W bibliotece od 2023 roku prowadzi zajęcia dla najmłodszych Czytelników i Czytelniczek m. in. autorski cykl „Skrzydlata biblioteka ląduje w…”, gdzie z pomocą książek podróżuje po całym świecie.
Szymon Stankiewicz – absolwent kulturoznawstwa, wokół którego orbitują jego zainteresowania. Entuzjasta kultury popularnej i wszystkiego, co z nią związane. Zaczytany w fantastyce i horrorach (o grozie napisał pracę magisterską). Autor warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz doświadczony w prowadzeniu różnorodnych spotkań i prelekcji. Przyjechał do Krakowa z głębokiego Podlasia i wciąż się przyzwyczaja, że mówi się „na pole”. Lubi być bibliotekarzem!
Violetta Petliak – kulturoznawczyni, absolwentka krakowskiego uniwersytetu ze specjalizacją sztuki wizualne. Łączy w sobie pasje do sztuki i zamiłowanie do czytania. Ulubione gatunki w literaturze to fantasy, powieści detektywistyczne i romantyczne. Bez wątpienia jej ulubionym autorem pozostaje J.R.R. Tolkien. Rozmawia w czterech językach! Znajdzie odpowiednie słowa, by poznać zainteresowania każdego czytelnika Biblioteki. Z chęcią podejmuje się wszystkich wyzwań, związanych z prowadzeniem prelekcji oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych. Poza godzinami pracy możecie ją spotkać na różnych koncertach rokowych, metalowych i punkowych w całej Polsce!
Zapisy:
Biblioteka Górali: tel: +48 12 644 27 65; e-mail: biblioteka-gorali@okn.edu.pl lub osobiście w godzinach otwarcia biblioteki
Biblioteka Kuźnia: tel: +48 12 641 68 75; e-mail: biblioteka-kuznia@okn.edu.pl lub osobiście w godzinach otwarcia biblioteki
Cena: bezpłatne
Dla dzieci w wieku 3-9 lat
Termin: do uzgodnienia
Miejsce: Biblioteka Górali / Biblioteka Kuźnia
Rodzaj zajęć: zajęcia dla grup zorganizowanych
Liczba dostępnych miejsc w grupie: max 25 osób
Czas trwania zajęć: 30-45 min
Informacje na temat dostępności:
Budynek: Ośrodek Kultury Norwida:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego. Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Sala: Biblioteka/Wypożyczalnia naukowa: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg. Układ regałów nie powoduje utrudnień w poruszaniu się. Na końcach części regałów jest przestrzeń manewrowa.
Sala: Biblioteka/Wypożyczalnia beletrystyczna: znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg. Układ regałów nie powoduje utrudnień w poruszaniu się. Na końcach części regałów jest przestrzeń manewrowa.
Budynek: Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy i autobusowy o nazwie Miśnieńska. Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu. Pewnym utrudnieniem może być najazd w strefie wejścia o dość stromym nachyleniu.
Sala: Biblioteka
Biblioteka znajduje się na poziomie -1 (niski parter), na który prowadzą schody. W budynku brak windy, alternatywą jest podnośnik przyschodowy zapewniający dostęp na wszystkie kondygnacje. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni, niski próg. Układ regałów nie powoduje utrudnień w poruszaniu się. Na końcach regałów jest przestrzeń manewrowa.