ETR - Informacja o Bibliotekach w tekście łatwym do czytania
460 kB
Biblioteka Górali
Powstała w 1950 r. i była pierwszą instytucją kultury na terenie Nowej Huty. Zdobyła uznanie kilku pokoleń czytelników i czytelniczek, nie tylko Nowej Huty, ale także całego Krakowa i pozostaje miejscem rozpoznawalnym na mapie kulturalnej Nowej Huty.
W księgozbiorze, liczącym ok. 35 tysięcy woluminów, znajdują się pozycje, które odpowiadają na poznawcze potrzeby najważniejszych grup odbiorców, m.in. dorosłych czytelników i czytelniczek, pragnących kontaktu z nowościami książkowymi na rynku wydawniczym, zarówno w zakresie beletrystki, jaki i wiedzy naukowej oraz popularnonaukowej; seniorów i seniorek, chcących doskonalić swoją znajomość nowych technologii, dzieci i młodzieży, rozwijających kulturę słowa oraz dążących do pogłębiania znajomości historii Nowej Huty, stanowiącej ważny element edukacji regionalnej.
W zbiorach biblioteki znajdują się także zapisy spektakli teatralnych (tzw. Złota Setka Teatru Telewizji), audiobooki oraz książki z dużą czcionką, które są przyjazne wzrokowi i ułatwiają czytanie, a dedykowane są seniorom i seniorkom oraz osób słabowidzącym. Biblioteki wyposażone są dodatkowo w lupy ułatwiające czytanie oraz czytniki ebooków, a pomieszczenia biblioteczne są dostępne dla osób poruszających się na wózku.
Biblioteka posiada w swoich zasobach także książki w języku ukraińskim. Najliczniejszą grupę stanowią pozycje dla najmłodszych czytelników i czytelniczek, ale nie brakuje także literatury młodzieżowej i dla dorosłych – w większości są to tłumaczenia autorów literatury światowej, rzadziej autorów ukraińskich. Duży zbiór książek stanowią natomiast przekłady na język polski pisarzy ukraińskich, a także dotyczących historii Ukrainy (reportaże, wydawnictwa popularnonaukowe).
Biblioteka oferuje swoim odbiorcom możliwość nieodpłatnego skorzystania z Internetu za pośrednictwem dwóch stanowisk komputerowych. Z myślą o naszych gościach z Ukrainy stworzony został także Punkt Informacyjny, z odpowiednio doposażoną klawiaturą komputerową. Biblioteka Górali nie ogranicza się wyłącznie do udostępniania księgozbioru i zasobów internetowych. Jest miejscem, w którym zespół pracowniczek dzieli się wiedzą z czytelnikami i czytelniczkami. Dla chętnych odbiorców – w obrębie różnych grup wiekowych – proponowane są zajęcia, które obejmują różnorodne działania o charakterze kulturotwórczym, m.in.:
- działają tu dwa Dyskusyjne Kluby Książki, dedykowane młodzieży i osobom dorosłym, które zachęcają do namysłu i dyskusji na temat literatury współczesnej;
- organizowane są tematyczne spotkania dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty rodzinne, tematyką nawiązujące do ważnych wydarzeń w kalendarzu kulturowym;
- organizowane są spotkania autorskie, dla dzieci często połączone z warsztatami, skierowane do różnych grup wiekowych.
Biblioteka Kuźnia
Położona w sercu Mistrzejowic, Biblioteka Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida w Krakowie od 1974 roku działa na rzecz mieszkańców Krakowa oraz nowohuckich dzielnic. Pierwszy wpis w księdze inwentarzowej Biblioteki Klubu Kuźnia pochodzi z 28 sierpnia 1974 roku. Od powstania biblioteka udostępnia czytelniczkom i czytelnikom zbiory z zakresu literatury beletrystycznej i popularnonaukowej. Wśród udostępnianych zbiorów znajduje się wiele ważnych i nagradzanych pozycji autorów i autorek polskich i zagranicznych. Od 2006 roku w zbiorach biblioteki znajdują się także audiobooki, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W kwietniu 2022 roku biblioteka zakończyła pięciomiesięczny generalny remont, dzięki któremu może zapewnić odbiorcom i odbiorczyniom wyższą jakość świadczonych usług bibliotecznych.
Biblioteka posiada szeroką ofertę kulturalną skierowaną do różnych grup wiekowych. Dzieci mają możliwość uczestnictwa w zajęciach z cyklu „Bajki świata”. Zespół biblioteki prowadzi także zajęcia dla grup zorganizowanych z przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Od 2012 roku przy bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych, a od 2023 roku także Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży. Spotkania klubów realizowane są w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Książki, przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie. W ramach projektu Dyskusyjnych Klubów Książki w Małopolsce w bibliotece organizowane były również spotkania autorskie, m.in. z Andrzejem Stasiukiem, Leszkiem Mazanem i Mieczysławem Czumą czy Wojciechem Kuczokiem.
Biblioteka posiada trzy ogólnodostępne stanowiska komputerowe, przeznaczone do użytku dla osób odwiedzających bibliotekę. Czytelnicy i czytelniczki mogą także skorzystać na miejscu z dwóch lup i wypożyczyć poza obręb biblioteki dwa czytniki e-booków, które zostały zakupione przez Ośrodek w ramach przedsięwzięcia grantowego „Norwid – dostępny!”, realizowanego w projekcie „Kultura bez barier”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Biblioteka Kuźnia i Biblioteka Górali posiadają wspólny katalog online, który jest dostępny na stronie: www.krakow-okn.sowa.pl. Ponadto zespoły bibliotek zawsze chętnie udzielają osobom odwiedzającym rekomendacji literackich i kulturalnych.
W latach 2015–2019 Biblioteka Klubu Kuźnia – w partnerstwie z Towarzystwem Ratowania Kultury w Nowej Hucie – realizowała projekty przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków. W ramach współpracy zrealizowano cztery projekty: „Kraków literacki. Przewodnik kulturalny” (2015 rok), „Kraków literacki. Szkice do portretu miasta” (2017 rok), „Kraków literacki. Przewodnik młodego czytelnika” (2018 rok) oraz „Mistrzejowickie spotkania z poezją dla dzieci” (2019 rok). W ostatnich latach biblioteka realizowała także projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa: „Sprzęt komputerowy dla Biblioteki Klubu Kuźnia OKN” (Edycja 2020) oraz „Książki i audiobooki dla Biblioteki Klubu Kuźnia OKN” (Edycja 2020 – projekt zakończony; Edycja 2022 – projekt w trakcie realizacji).