Informacje o Bibliotekach w tekście łatwym do czytania i rozumienia:
ETR - Informacja o Bibliotekach w tekście łatwym do czytania
460 kB
Biblioteka Górali
Powstała w 1950 r. i była pierwszą instytucją kultury na terenie Nowej Huty. Zdobyła uznanie kilku pokoleń czytelników i czytelniczek, nie tylko Nowej Huty, ale także całego Krakowa i pozostaje miejscem rozpoznawalnym na mapie kulturalnej Nowej Huty.
W księgozbiorze, liczącym ponad 35 tysięcy woluminów, znajdują się pozycje, które odpowiadają na poznawcze potrzeby najważniejszych grup odbiorców, m.in. dorosłych czytelników i czytelniczek, pragnących kontaktu z nowościami książkowymi na rynku wydawniczym, zarówno w zakresie beletrystki, jaki i wiedzy naukowej oraz popularnonaukowej; seniorów i seniorek, chcących doskonalić swoją znajomość nowych technologii, dzieci i młodzieży, rozwijających kulturę słowa oraz dążących do pogłębiania znajomości historii Nowej Huty, stanowiącej ważny element edukacji regionalnej.
W zbiorach biblioteki znajdują się także zapisy spektakli teatralnych (tzw. Złota Setka Teatru Telewizji), audiobooki oraz książki z dużą czcionką, które są przyjazne wzrokowi i ułatwiają czytanie, a dedykowane są seniorom i seniorkom oraz osób słabowidzącym.
Biblioteka Kuźnia
Położona w sercu Mistrzejowic, Biblioteka Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida w Krakowie od 1974 roku działa na rzecz mieszkańców Krakowa oraz nowohuckich dzielnic. Pierwszy wpis w księdze inwentarzowej Biblioteki pochodzi z 28 sierpnia 1974 roku., od początku udostępniając czytelniczkom i czytelnikom zbiory z zakresu literatury beletrystycznej i popularnonaukowej (blisko 24 tys. vol) oraz audiobooki i książki z dużą czcionką, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Biblioteka Górali i Biblioteka Kuźnia posiadają wspólny katalog online, który jest dostępny na stronie: www.krakow-okn.sowa.pl. oraz oferuje swoim odbiorcom możliwość nieodpłatnego skorzystania z Internetu za pośrednictwem stanowisk komputerowych. W każdej z bibliotek Czytelnicy i Czytelniczki mogą także skorzystać na miejscu z dwóch lup i wypożyczyć poza obręb biblioteki dwa czytniki e-booków, które zostały zakupione przez Ośrodek w ramach przedsięwzięcia grantowego „Norwid – dostępny!”, realizowanego w projekcie „Kultura bez barier”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Biblioteka Górali i Biblioteka Kuźnia nie ograniczają się wyłącznie do udostępniania księgozbioru i zasobów internetowych. Dla chętnych odbiorców – w obrębie różnych grup wiekowych – proponowane są zajęcia, które obejmują różnorodne działania o charakterze kulturotwórczym, m.in.:
- działają Dyskusyjne Kluby Książki, dedykowane młodzieży i osobom dorosłym, które zachęcają do namysłu i dyskusji na temat literatury współczesnej;
- organizowane są warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (od 3 do 10 lat), zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla indywidualnego odbiorcy oraz warsztaty rodzinne, tematyką nawiązujące do ważnych wydarzeń w kalendarzu kulturowym;
- organizowane są prelekcje, spotkania literackie i autorskie dla dorosłych i dzieci (często połączone z warsztatami).
Biblioteki Ośrodka Kultury Norwida to miejsca, w których zespół pracowniczek i pracowników dzieli się wiedzą z Czytelnikami i Czytelniczkami, służąc odwiedzającym fachową pomocą oraz chętnie udzielając rekomendacji czytelniczo-literackich i kulturalnych.